Udzielanie sakramentu chrztu świętego:
ostatnia niedziela miesiąca o godz. 15:00.
Nauka dla rodziców i rodziców chrzestnych:
ostatni piątek miesiąca o godz. 19:00 w Domu Katechetycznym.
Formularz do zgłoszenia chrztu dziecka:
- formularz należy wydrukować na białej kartce formatu A4 i wypisać ręcznie
Z nauki Kościoła o chrzcie świętym:
Otrzymując chrzest święty jesteśmy włączeni do Kościoła, stajemy się członkami Ludu Bożego. Z chwilą decyzji o chrzcie swego dziecka, rodzice przyjmują na siebie obowiązek wychowania religijnego. Troszczą się o to, aby ich dziecko poznało Boga przez rozmowy, czytanie Biblii, uczestnictwo w lekcjach religii i wzrastało w duchu chrześcijańskim. Rodzice chrzestni powinni wspomagać rodziców w chrześcijańskim wychowaniu dziecka. Wiara rozświetla nawet najtrudniejsze chwile życia. Chrystus obdarza ludzi ochrzczonych łaską wiary, nadziei i miłości.
Włączenie dziecka do wspólnoty Kościoła powinno odbywać się w obecności rodziców, chrzestnych, ale także najbliższej rodziny, sąsiadów i innych parafian.
Kto może zostać chrzestnym dla dziecka?
Chrzestnymi dla dziecka mogą być te osoby, które przyjęły sakramenty: chrztu, eucharystii oraz bierzmowania. Są osobami praktykującymi, które swym życiem mogą dać dobry przykład dziecku. Chrzestnymi nie mogą być osoby żyjące niezgodnie z wiarą i nauczaniem Kościoła, np. w związku cywilnym, konkubinacie lub niemający nic wspólnego z życiem Kościoła. Od kandydata wymaga się, by miał ukończone 15 lat. Zgodnie z kan. 873 KPK należy wybrać jednego tylko chrzestnego lub chrzestną albo dwoje (kobietę i mężczyznę) chrzestnych.
Jakie dokumenty należy mieć przy sobie zgłaszając dziecko do chrztu świętego?
Zgłaszając dziecko do chrztu w kancelarii parafialnej rodzic powinien przynieść swój dowód tożsamości jak również akt urodzenia dziecka. Chrzestni, którzy mieszkają poza parafią, w której będzie chrzczone dziecko są zobowiązani, aby z obecnej swojej parafii zamieszkania dostarczyć zaświadczenie, iż mogą dostąpić godności bycia rodzicami chrzestnymi. Przy wypisywaniu w kancelarii parafialnej "Formularza do zgłoszenia chrztu dziecka" należy mieć ze sobą dane osobowe rodziców chrzestnych.
Jak przygotować się do chrztu świętego?
Rodzice jak i chrzestni dziecka powinni być starannie przygotowani do świadomego udziału w tym sakramencie, dlatego po zgłoszeniu dziecka do chrztu świętego w kancelarii parafialnej, mają obowiązek wziąć udział w katechezie chrzcielnej. Zaleca się, aby uczestnictwo w eucharystii, w czasie której nastąpi liturgia chrzcielna było poprzedzone przystąpieniem do sakramentu pokuty i pojednania.
O co należy zadbać?
Wcześniej należy zakupić świecę, która w czasie chrztu świętego będzie odpalona od ognia świecy paschalnej (obecność Chrystusa, który jest światłością świata). Rodzice przynoszą również do kościoła białą szatę - znak łaski uświęcającej. Białą szatę można zakupić w sklepach z dewocjonaliami lub uszyć samemu.
Po Mszy świętej kapłan wręcza rodzicom dziecka pamiątkę chrztu świętego, a następnie w zakrystii podpisuje stosowny dokument, potwierdzający udzielenie tegoż sakramentu w kościele. Na podstawie tego dokumentu dziecko zostaje wpisane do parafialnej księgi ochrzczonych, która jest dokumentem potwierdzającym naszą przynależność do Kościoła Rzymskokatolickiego i świadectwem przyjętych przez nas sakramentów: chrztu, bierzmowania, małżeństwa lub święceń, czy też złożonych ślubów zakonnych.
Warto, aby rodzice pamiętali, w którym kościele i kiedy ich dziecko zostało ochrzczone, gdyż te informacje będą potrzebne przy przyjmowaniu pozostałych sakramentów.